Annons
Nyheter

Böter för tjuvfiske i Öresund

Nyheter • Publicerad 17 juni 2005

En fiskare från Gilleleje i Danmark ska betala 11700 kronor i böter för trålfiske i Öresund. Domen föll samma dag som svenska och danska myndigheter träffades för att diskutera åtgärder för att komma åt tjuvfisket, skriver Helsingborgs Dagblad.

Fiskaren ertappades förra året då han lade ut sin trål. Han hade fått upp 300 kilo torsk, som sattes ut i vattnet igen. Åklagaren är nöjd med domen, som också innebär att fiskaren dessutom ska betala 3000 kronor, vilket motsvarar fångstvärdet. (TT)

Helsingborg
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons