Annons
Nyheter
Barnsjukhuset i Lund stängs för sanering
Nyheter • Publicerad 15 februari 2005
På måndag stängs delar av barn- och ungdomssjukhuset i Lund för sanering sedan legionellabakterier hittats i kallvattenledningarna.
Bakterierna upptäcktes för drygt en månad sedan då ett barn på den drabbade avdelningen insjuknade.
Annons
Bakterierna växte troligen till en början i stillastående vatten i reservoarer till de duschblandare som fanns på avdelningen. Efter upptäckten togs de omedelbart bort och nu ska man spola av alla vattenledningar med 80 grader varmt vatten för att döda de bakterier som finns i ledningarna.
Legionellabakterier påverkar inte kvaliteten på dricksvattnet men vattenångan kan orsaka infektioner i luftrör och lungor hos personer som har sänkt immunförsvar. Det barn som drabbades av smittan mår nu bättre. (TT)
SAXO
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons