Annons
Nyheter
98-åring på äldreboende våldtagen
En 98-årig kvinna, intagen på ett äldreboende i centrala Malmö, ska ha våldtagits. Polisen utreder händelsen.
Nyheter • Publicerad 31 januari 2009
Våldtäkten ska ha skett redan i tisdags, men en anmälan gjordes inte förrän i torsdags kväll, enligt Malmös nyhetsmedier.
Exakt vad som har hänt är inte känt. Polisen har förhört flera personer i 98-åringens omgivning och gjorde under fredagen en teknisk undersökning. Kvinnan sägs ha undkommit oskadd, åtminstone fysiskt.
Enligt uppgift skulle personal ha känt till vad som hade hänt men inte polisanmält saken. Förundersökningsledaren, kammaråklagare Elena Severin, bekräftar att det inte var personalen som anmälde våldtäkten.
TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons