Kärleken till Jessica förde Anders till Trelleborg
Men vägen dit var allt annat än spikrak. Anders växte upp i Furulund och drömde som liten om en framtid som polis.
- Det blev liksom aldrig att jag skärpte mig i skolan och då fick det bli DK-linjen eller klipp-och-klistra som man kallade den, förklarar Anders som efter studenten hade lite olika praktikplatser.
- Men det funkade inte för mig så jag utbildade mig till barnskötare och hade lite ströjobb innan jag fick en fast tjänst på ett lager i Lomma där jag blev kvar i tio år. Då permitterade företaget personal och jag var en av dem som fick gå.
Efter 14 dagars arbetslöshet kände Anders att han måste göra något och kontaktade då ett bilvårdsföretag i Malmö.
- Det var så jag kom in i branschen.
För fem år sedan skilde Anders sig från sina äldsta barns mamma. Efter en tid som singel sökte han kärleken på nytt.
- Jag hittade den på nätet, som alla andra, skrattar Anders.
- Det tog inte lång tid innan jag bestämde mig för att flytta till Jessica i Trelleborg. Jag ville bort från Kävlinge och börja på ny kula.
Efter två år tröttande Anders på att pendla till Malmö och sökte sig till ett Trelleborgsföretag i samma bransch.
- Efter flera tusen bilar och fem år branschen kände jag mig mogen att starta eget.
I oktober firar Autoclean Trelleborg ett år.
- Jessica och jag satt och spånade namn och hon kom på Autoclean, det kändes rätt, även om jag kommit på ett och annat efter det, skrattar Anders och konstaterar att det är mycket jobb med att byta namn på ett företag.
I dagsläget är det bara Anders i företaget men han hoppas få så mycket snurr på verksamheten att han kan anställa någon i framtiden.
- Det var ett stort steg att starta eget, men jag känner att jag kan jobbet. Visst gav jag upp den trygghet som det innebär att vara anställd. Pengarna jag drar in ska ju räcka både till lokalhyra, lön, skatt och moms. Men jag kände att det skulle gå vägen. Eftersom jag ligger i Bilpartners lokaler och får ta hand om alla deras bilar har jag en bra stomme, förklarar han och tillägger med ett leende:
- Jag har inte ångrat mig en enda sekund!
Flytten till Trelleborg ångrar han inte heller.
- Det finns så mycket positivt med Trelleborg. Havet, att det är nära till allt. En stor fördel är kommunikationerna som är så bra – på två timmar är du i Köpenhamn. Somrarna vid Skansarna är härliga, och så är det ju nära till Skanör-Falsterbo, dit åker vi gärna.
Som avkoppling ägnar Anders sig gärna åt matlagning och då helst vid grillen.
- Jag grillar allt, från kamben till potatis. Och jag grillar året om – även i snöstorm!