Nyheter

Sju gripna på Sturup

Sju aktivister ur en klimataktionsgrupp som kallar sig Klimax greps på fredagseftermiddagen på flygplatsen Malmö Airport.
Nyheter • Publicerad 15 februari 2008

- De greps när de sprang mot det staket som omger flygplatsområdet, säger Ewa-Gun Westford, informatör hos polisen i Ystad.

De sju var ute efter att störa flygtrafiken. Men inga flygavgångar påverkades, enligt Westford. De gripna är misstänkta för försök till luftfartssabotage.

Efter de hot om aktioner mot flygplatser i Sverige som framförts var ett tiotal extra poliser inkallade för att bevaka flygplatsen.

 (TT)

SAXO
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.