Annons
Nyheter

Obama-tal väckte jubel

Nyheter • Publicerad 19 januari 2009

När tillträdande presidenten Barack Obama talade på söndagen steg jubel i hela parkområdet där festligheterna inför hans installation på tisdagen äger rum. Än en gång utförde han konststycket att beskriva problem och samtidigt ingjuta hopp.

- Vårt land är i krig. Vår ekonomi är i kris. Jag kommer inte låtsas att endera av dessa utmaningar blir lätta. Det kommer att ta längre tid än en månad eller ett år, det tar troligen flera (år).

Han avrundar med att han är lika hoppfull som någonsin tidigare om att USA ska gå stärkt ur de svåra tiderna.

TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons