Insändare
Städa i toppen
Städningen på Trelleborgs lasarett skall konkurrensutsättas.
Insändare • Publicerad 27 november 2008
Detta skall ske i öppen upphandling som kräver att man är kompetent att bedöma pris kontra kvalitet. Enligt förvaltningschef Carl-Johan Tykesson skall man konkurrensutsätta städningen för att få minst likvärdig städning till lägre pris. Enligt samme Tykesson finns inget sätt att mäta städningens kvalitet! Och
värst av allt är att sjukhuschef Magnus Heiman instämmer. Dessa uttalanden i TA tyder på att det behövs en städning i toppen för att skapa utrymme för sunt förnuft och kompetens. Se över era kontrollprogram för städning och ledning nu och följ inte Danderyds exempel att göra det sedan skadan är skedd.
Jan Nilsson, t-borgare av födsel och ohejdad vana
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.