Annons
Insändare
Dåligt med svar från kommunansvariga
Allt som oftast kan man läsa i Trelleborgs Allehanda att kommunen har ”avböjt att svara” på vissa insändare, (senast den 1 februari).
Insändare • Publicerad 3 februari 2012
Beror det på att skribenterna har rätt i sak eller beror det på att kommunens tjänstemän inte vill eller ens har förmågan att ta det på allvar eller att sätta sig in i de olika ärendena?
Det förefaller – så här sett utifrån – som det finnas en nonchalant inställning till kommuninnevånarnas olika ärenden som man lagt ner omsorgsfullt arbete på att skriva och föra upp till kommunledningen.
Nilla Olsson
HB
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons