Är ättestupan återinförd?
Vår mor hur "vandrat" mellan sjukhuset och hemmet i en månad.
Hon blev inlagd den 29 april för hjärtsvikt och vatten i lungorna, mor är 92 år. Under tiden hon låg på sjukhuset blev röntgad för sitt hjärta. Samma dag som hon skulle bli utskriven kom läkaren in till henne, och berättade då följande för henne: "Du har ett svagt hjärta, så skulle då få en hjärtsvikt till då klarar inte det hjärta detta och klarar inte några upplivningsförsök"!! Kort och gott.
Vad blev konsekvensen av detta, jo mor fick åka hem, med sin ångest och oro, och med tankarna när skall mitt hjärta stanna?
Sedan denna dagen har hon åkt ut och in sjukhuset. Hon äter inte längre, det är bara tabletter.
Dessutom har jag hört en likadan historia om en "gammal" dam på 90 vårar, som fick precis samma svar från sin läkare.
Finns där inte någon psykologi i en läkareutbildning? Hon vill inget hellre än att komma in på något äldreboende, men där finns det inga platser.
Så ser sjukvården ut i dag, för våra gamla och kära.