Nyheter
Nej till bud på Tricorona
Ägare av tillsammans 34,8 procent av aktierna i Tricorona accepterar inte Opcons bud på företaget. Enligt budet vill Opcon att aktieägarna i Tricorona överlåter sina aktier i utbyte mot aktier i Opcon.
Nyheter • Publicerad 30 mars 2010
STOCKHOLM. Ägare av tillsammans 34,8 procent av aktierna i Tricorona accepterar inte Opcons bud på företaget. Enligt budet vill Opcon att aktieägarna i Tricorona överlåter sina aktier i utbyte mot aktier i Opcon.
Volati, Fjärde AP-fonden, Stena Metall, Swedbank Robur fonder och SEB Fonder har beslutat sig för att inte acceptera budet.
Tidigare har styrelsen för Tricorona avrått aktieägarna från att acceptera budet.
Elisabeth Andersson
TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.