Oenigheten med arbetsgivaren var total!
Alla som haft en veckoarbetstid på 37 timmar ska från den 1 oktober arbeta 38,25 timmar/vecka. Gäller personal som arbetar måndag till söndag.
I princip dagligen får vi på Kommunals samtal från upprörda medlemmar/medarbetare.
Några undrar över hur vi i Kommunal kunde gå med på detta – tro oss, det gjorde vi verkligen inte! Det är ett politiskt beslut som vi helt satte oss emot!
Oenigheten med arbetsgivaren var total!
Vi har bett att få presenterat de besparingar man påstår att detta ska ge, jag har ännu inte fått del av det.
”Kan det verkligen stämma att vår lön ska sänkas” är en ständig fråga!
Den sänks inte, säger ansvarig i kommunen, men för oss beror det på hur man ser på det. De som ”drabbas” har samma månadslön som tidigare, alla som kan räkna kan väl se att om jag jobbar 5 timmar mer på 4 veckor sänks lönen per timme!!
Eller?
Det hade varit klädsamt om ni som tagit detta tokiga beslut hade träffat de som berörs och förklarat för dem varför ni valt att göra så här.
Det finns två äldreboenden i kommunen som drivs av privat aktör, de har 37 timmar som sitt heltidsmått. En del av dem som ringt har sagt att det är kanske dit man ska söka sig när det dyker upp en ledig tjänst. Det har vi inte råd till!
Varenda en som arbetar inom vården med Trelleborgs kommun som arbetsgivare behövs här!
Historik: 1992 avstod personalen löneökning mot en sänkning av arbetstiden från 38,25 timmar per vecka till 37 timmar per vecka, detta skrevs det lokalt avtal om.
Johanna Andersson och Birgitta Almroth
Kommunal Telleborg Vellinge