Tidig julstämning i Anderslövs rotunda
– Jag får faktiskt julstämning. Bara av att vara här känner jag den, säger Laila Kjellberg från Kumm in i Trelleborg.
Kanske beror hennes känsla för julen på att hon står rakt över en uppvärmd kastrull med glögg som hela tiden ångar upp mot henne.
Hon berättade att hennes presentförpackningar sålde bra bland kunderna som redan ville köpa julklappar.
– Och hemmagjord senap. Den springer de efter, sa hon.
Tillsammans med många andra handlare stod hon i rotundan i Anderslöv på söndagen. Årets första julmarknad drog mycket folk. Och här finns allt man kan begära. Tomtar så klart. Både tovade, virkade och de med pärlor på. Julbockar säljs i ett hörn och en massa julmat: korvar, ostar, senap, marsipan och glögg.
– Vi vill ju vara först av alla julmarknader, säger Håkan Fredriksson från Jazz i Smyge.
Själv känner han ingen julstämning.
– Nej, men det gör jag inte ens på julafton.
Någon som inte alls höll med honom var Anderslövsbon Johanna Hall-Viborg, sju år. Hon längtade till julafton och visste precis vad hon önskade sig i julklapp:
– En egen mobiltelefon!