Kronofogden säljer lyxvilla för miljoner

Text: Dan Augustsson
Publicerad 25 augusti 2011 9.59 Uppdaterad 25 augusti 2011 10.01

Höllviken.
Årets dyraste privatbostad som lagts ut på exekutiv auktion ligger i Höllviken. På tisdagen nobbade Kronofogdens auktionsförrättare ett bud på 10,4 miljoner kronor.

Tolvrumsvillan på 480 kvadratmeter ligger i Höllviken och fastigheten är värderad till 17 500 000 kronor.
– Det är ovanligt att vi säljer så dyra hus, säger Sven Mårtensson, chef för Kronofogdens försäljningsteam i Helsingborg.

Exekutiv auktion är en tvångsförsäljning av egendom som en skuldsatt ägare fått utmätt av Kronofogden. Pengarna från försäljningen går till fordringsägarna. Precis som vid vanliga försäljningar beror priset på konjunkturen. Vid stor efterfrågan på fastigheter säljs fastigheten ofta till marknadspris, i lågkonjunktur sker det mer sällan. Värderingen utgår från vad fastigheten kan säljas för vid en vanlig försäljning, men fastigheter är ofta något billigare på exekutiv auktion än vid en vanlig försäljning.

– Genom åren når vi i snitt upp till drygt 75 procent av marknadspriserna, säger Sven Mårtensson.
– Man köper i befintligt skick, utan samma garantier som vid en vanlig försäljning. Det finns till exempel inget skydd för dolda fel.

Villan i Höllviken såldes inte på första auktionen. En ny visning sker i dagarna. Fordringsägarna får då en ny chans att få tillbaka sina pengar, och den skuldsatte villaägaren får några extra dagar på sig att betala tillbaka. I detta fall 1 026 000 kronor.

Större eller mindre text



Mest läst på Höllviken
Mer från Höllviken
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu