Oklart bolag vill ta över kommunala skolorna

Text: Linda Stark
Uppdaterad 11 mars 2010 12.08 Publicerad 11 mars 2010 10.44
[+] [-] Textstorlek | kommentera Skriv en kommentar |

Vellinge.
Det ännu inte bildade företaget Vellinge Friskolor vill ta över den kommunala skoldriften i Vellinge och Månstorp. Bakom företaget står bland andra trelleborgarna Lars Hemzelius och Bertil Larsson.

VELLINGE. "Vellinge kommun förbereder nedläggning av den kommunala driften av skolor och inbjuder andra utförare. Vellinge Friskolor AB arbetar för att ta över i Vellinge och Månstorp 2011". Så börjar mejlet som skickats ut till föräldrar vars barn går på Rosentorpsskolan, Herretorpsskolan och Västra Ingelstad skola i dagarna.

Bakom företagsnamnet döljer sig tre män, varav två har erfarenhet från skolvärlden.

På företagets hemsida titulerar sig Sverker Hagman, tidigare rektor på bland annat Söderslättsgymnasiet och Rosengårdsskolan, som VD för företaget, trots att Bolagsverket ännu inte fått in någon registrering från dem.

– Vi skickade in en registrering i går. Men visst, jag kanske skulle ha varit mer försiktig med min titel i det här skedet. Fast det är jag som kommer att vara VD när allt är klart, säger Sverker Hagman.

Skolinspektionen har inte heller fått in någon anmälan från Vellinge Friskolor AB men Sverker Hagman menar att en ansökan kommer att vara inne i god tid innan den sista mars som är sista dagen för nya anmälningar.

Är det inte för tidigt att hålla ett informationsmöte till föräldrar i dagsläget. Skolinspektionens har en handläggningstid på ett år?

– Nej, det tycker vi inte. Förutom att Skolinspektionen kräver att man har undersökt om det finns ett intresse i kommunen för att starta friskolor, anser vi också att det är viktigt att i ett tidigt skede få kontakt med föräldrar och både kommunicera ut vårt budskap och samtidigt höra deras synpunkter.

Trelleborgarna Lars Hemzelius och Bertil Larsson är de andra två männen bakom Vellinge Friskolor AB. Bertil Larsson är bland annat en av initiativtagarna till det nya Söderslättspartiet som kommer att ställa upp i Trelleborgs kommunval.

Lars Hemzelius är kommunombud för Lärarnas Riksförbund i Vellinge. och ordförande i gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden i Trelleborg. Anledningen till att han vill vara med och starta upp en friskola är att han anser att hans fackliga engagemang inte har räckt till för att skapa den skola han vill ha.

– Varken i min roll som facklig representant eller som politiskt aktiv, vilket jag tidigare har varit, har mina idéer om att skapa Sveriges bästa skola alltid nått fram eller kunnat genomföras. Därför ville jag ta tillvara på den här möjligheten.

Hur ser du på din roll som fackligt ombud om du samtidigt kommer att bli arbetsgivare för dina medlemmar?

– Det går naturligtvis inte. Vid ett eventuellt övertagande kommer jag att avsäga mig uppdraget. Men medlemmarna har fortsatt förtroende för mig, jag har nyss blivit omvald för ännu ett år.

Carina Larsson (M) är M-nämndens ordförande och hon är förvånad över mejlet som har skickats ut till barnens föräldrar på de aktuella skolorna.

– Jag tycker det är anmärkningsvärt att de går ut och formulerar sig som om kommunen håller på att förbereda en nedläggning av hela den kommunala skoldriften. Vi har hela tiden sagt att när det blir något konkret som vi kan diskutera, då kommer vi att göra det med. Deras mejl insinuerar att de här tre skolorna är klara för att göras om till friskolor och jag är rädd att det skapar förvirring hos föräldrarna.

Är det något företag som har fått klartecken att starta friskola?

– Platschef Annika Olson Westerlind på Skanörs förskola har precis blivit godkänd för att göra om skolan till en friskola av Skolinspektionen. Vi kommer att anordna ett informationsmöte med berörda föräldrar den 6 april för att höra deras synpunkter vid en eventuell omgörning. Det är en lång process där många parter ska höras innan det blir ett slutgiltigt beslut.

Snabbsökning på Trelleborgsallehanda.se

Vellinge Trelleborg
2 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

50% är nyfikna

50% är arga


Hur reagerar du på "Oklart bolag vill ta över kommunala skolorna"?

  • Skojare
  • Jag vet vad man brukar kalla sånna här företag. Oseriösa. Eller skojare.
  • Fredrik
  • torsdag 11 mars 2010 kl 13:20

  • OJ!
  • Vellinge Kommun tänk Er för mer än en gång, varning.
  • JAS
  • torsdag 11 mars 2010 kl 13:37

  • Stackars...
  • Vilken fasa att ha denna trio som arbetsgivare...f
  • Basse
  • torsdag 11 mars 2010 kl 13:51

  • HJälp!
  • Stackars ungar i Vellinge om det här blir verklighet! Bevara alla skolbarn från Hemzelius och hans kompisar.
  • Paul
  • torsdag 11 mars 2010 kl 14:36

  • Skojare
  • Det är bara att konstatera att dessa tre herrar och deras obefintliga företag av mig betraktas som skojare. Man skickar ut massmail, vilket knappast ett seriöst företag gör, särskillt inte eftersom det är förbjudet enligt lag. I massmailet ljuger man, man skriver att kommunen ska lägga ner skolor, trots att inget beslut är fattar. På sin hemsida lovar att personalen för barnen ska vara samma, vilket man inte kan lova. Det avgörs även av personalen själv, nämligen. Slutsatsen blir: skojare!
  • Fredrik
  • torsdag 11 mars 2010 kl 15:27

  • Ojjj oj oj, nu skall Halvan Hemzelius röra till det i Vellinge också...
  • Mina idéer om att skapa Sveriges bästa skola har inte heller nått fram eller kunnat genomföras. Jag kanske också skall ansöka om att starta en friskola för att få skapa den skola jag vill ha. Vilken idéspruta med nya galenheter Vellinge kommer att få. Kan bara säga att det blir slöseri med skattepengar.
  • Eivor
  • torsdag 11 mars 2010 kl 18:01

  • Gör som mig, Anäl SPAM-utskicket.
  • Fler borde anmäla SPAM-utskicket från dessa herrar. Sådant är förbjudet enligt lag. Var har detta företag fått dessa E-postadresser från? Vem av dessa föräldrar har anmält intresse att få E-post från ett icke existerande företag? Anmäl till http://www.konsumentverket.se/sv/internet-IT/Internetsakerhet/E-post/Sa-kan-du-undvika-spam/Anmala-spam1 eller till polisen.
  • Drabbad
  • torsdag 11 mars 2010 kl 18:26

  • Spjutspetsar
  • Hur kan alla bara kalla dessa tre föregångare för skojare och andra nedsättande omdömmen. Detta är tre föregångare inom skola och politiken. Söderslättsgymnasiet har aldrig varit atraktivare för elever när man haft Hemzelius som ordförande.Hagman är omvittnat en rektor att luta sig emot när man vill ha kvallitet i undervisningen. Det fattas bara ett namn som skulle toppa laget ännu mer B Melander. Sverker övertala henne så blir ni oslagbara.
  • Lasse
  • torsdag 11 mars 2010 kl 18:39

  • Vellinges skolor
  • Det är dags att skolpolitiken i Vellinge förändras och jag tror att detta kan vara ett steg i rätt riktning!Något slöseri med skattepengar blir det ju knappast, kommunen lägger knappt ner några pengar på skolorna och de förfaller. En kommun som Vellinge borde ha samma standard som exempelvis Lomma men det beror på att man inte satsar på skolan!
  • Lars
  • torsdag 11 mars 2010 kl 21:18
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu