Fler vuxna ska trygga
unga valborgsfirare

Text: Niclas Sörenson
Publicerad 27 april 2009 15.57 Uppdaterad 24 juli 2010 1.54

VELLINGE.
Med fler fältassistenter och en blå bil hoppas Vellinge kommun och nattvandrare på en lugn valborg. Inför kvällen har man mobiliserat för att fler vuxna ska vara där ungdomarna är.
Fritidsgårdarna håller öppet till klockan 23. Sedan tar nattvandrare och fältassistenter vid. I år har fler personer i kommunen engagerats än tidigare år.

– Det är ett team till, där jag själv och en person till ingår, berättar Marie Louise Arendt, säkerhetschef i Vellinge kommun.

Vid lucia i fjor fanns också den förstärkta bemanningen. Att fler vuxna kommer att få ungdomarna att känna sig stämplade som bråkiga tror inte Marie Louise Arendt.

– Vi kan aldrig bli för många. Valborg är en helg då många provar att dricka alkohol. Vi är inte där för att kontrollera ungdomarna. Vi är där för att finnas tillhands, säger hon.

En blå bil märkt "Fältgrupp" kommer också att vara synlig i kommunen. Tidigare har fältgruppen delat bil med hemtjänsten. Nu har de fått en egen som ska finnas ute på lördags- och fredagskvällar framöver.

Michael Croon är ordförande i nattvandrarna Föräldrar på Näset. Ett tiotal föräldrar från den gruppen kommer att röra sig vid bålen och vandra till platser där ungdomar väntas vara.

– Vi finns där om något händer. Vi är ett komplement. En kväll behöver inte alltid sluta på akuten eller hos polisen, säger Michael Croon som upplever att det är problem att rekrytera nattvandrare.

Trelleborgs kommun håller precis som Vellinge fritidsgårdarna öppna och har personal ute, tillsammans med frivilliga nattvandrare.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu