– Vi har tagit fram det hela i samarbete med Nilpat, berättar Leif Sjögren (C), ordförande i byggnadsnämnden. Nu har det blivit ett hus som anknyter både till Valen och till Forsbergs Optik.
Utrymmet mellan Valen och Forsbergs Optik har stått tomt länge. Men nu är det alltså klart för bygge. Det nya huset kommer att bli i samma höjd som Valen.
– Men det ansluter också höjdmässigt till sockeln på det andra huset, säger Leif Sjögren. Exakt hur skyltarna på fasaden ska sitta är ännu inte riktigt bestämt.
Doc Morris är en kedja som redan öppnat flera apotek i Sverige, bland annat i Eskilstuna, Göteborg och Kalmar.
Kedjan ägs av Celesio, ett distributions- och tjänsteföretag inom läkemedelsområdet. På sikt planerar företaget att öppna ett hundratal apotek i Sverige.
% är glada
% är likgiltiga
6
Två Lejon får nya ägare