Skolor tackade nej
till gratis undervisning

Text: Fanny Johansson
Publicerad 6 februari 2010 1.00 Uppdaterad 6 februari 2010 1.00

Trelleborg.
Trelleborgs budokai IF har erbjudit alla högstadieskolor i kommunen att få lektioner i självförsvar – gratis. Men det är bara Väståkraskolan och Kunskapsskolan som har nappat.

TRELLEBORG. – Vi har fått pengar från Riksidrottsförbundet för att kunna sprida kunskapen om självförsvar, säger Benny Wäss som är ledamot i föreningens styrelse.

Av den anledningen bestämde de sig för att föreslå alla högstadium en grundlektion på två timmar. Väståkra tackade ja, men med kortare lektionstid medan Kunskapsskolan har valt att ta emot hela undervisningen för sina elever.

Men de andra skolorna, Liljeborgsskolan, Fågelbäcksskolan och Vannhögskolan, har inte svarat.

– Det känner jag inte till, säger Elisabeth Ottosson, rektor på Vannhög när hon får höra om erbjudandet.

Att erbjuda självförsvar i skolan är heller inget som hon och personalen har diskuterat. På Liljeborg däremot har frågan varit uppe.

– Vi har haft samarbete med taekwondoklubben och låtit eleverna läsa det på valbar tid. Om vi skulle anta Trelleborgs budokais erbjudande hade det blivit frivilligt för eleverna, säger Liljeborgsskolans rektor Magnus Wikström.

TA har utan att lyckas försökt nå Fågelbäcks rektor Ingela Björklund för en kommentar.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Skolor tackade nej
till gratis undervisning"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu