Malmö undrar över utbyggnadsplaner

Text: Lasse Bryggare
Uppdaterad 15 december 2009 20.05 Publicerad 15 december 2009 19.30
[+] [-] Textstorlek | kommentera Skriv en kommentar |

Trelleborg.
Malmö stad tycker att det är svårt att förstå Trelleborgs planer på utbyggnad med 1 200 till 1 500 nya bostäder på Maglarps strand vid Stavstensudde.

TRELLEBORG. Likaså den planerade utbyggnaden i Skegrie. Det framgår av Malmös yttrande om Trelleborgs förslag till översiktsplan. Bakgrunden är svårigheterna att ordna kollektivtrafik till utbyggnadsområdena.

Däremot menar Malmö att det är rätt att satsa på en utbyggnad av Trelleborgs tätort där man kan gå, cykla eller utnyttja kollektivtrafik på ett enkelt sätt.

Snabbsökning på Trelleborgsallehanda.se

Trelleborg
0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Malmö undrar över utbyggnadsplaner"?

  • Frågan är berättigad
  • Betr Malmö kommuns undran så är de inte unika Det är redan i dag flera problem med den ut- byggnad som gjorts, inte bara kommunikation men även andra dessutom finns inte den stora efterfrågan som man tydligen kalkylerat med
  • Enär
  • onsdag 16 december 2009 kl 08:21

  • Det är roligt...
  • Det är kul att se att Trelleborg ständigt lackar efter. När resten av världen har fattat att "urban sprawl" inte är bra, så bygger man gigantiska förortsområden. När resten av världen har fattat att motorvägar inte är vägen framåt, så bygger man en motorväg i Trelleborg. Trelleborg är staden som försöker, men inte lyckas därför att de är 30 år efter alla andra.
  • Hans
  • onsdag 16 december 2009 kl 10:28
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu