Den för många efterlängtade bokrean hade premiär under onsdagen. Men redan under tisdagskvällen smygstartades det på Söderslätts bok och papper med en liten förfest. Mellan 150 och 200 kunder hade då kommit för att plocka ihop böcker som intresserade. Köpa dem fick de dock göra först på onsdagen när butiken öppnade klockan sju på morgonen. Bokrean ska nämligen starta samma dag i hela landet och fuskar någon så får de inte vara med året därpå.
– Det har bokförläggareföreningen och bokhandlareföreningen tillsammans bestämt, berättar Anders Löfberg på Söderslätts bok och papper.
Mellan 3 500 och 4 000 titlar har specialinköpts för bokrean som kommer att pågå denna vecka ut och ytterligare två veckor efter det.
– Vi kan redan se att historia, fackböcker och språklexikon går bra. Kokböckerna går det sämre för. Kanske köpte många kokböcker förra året och är mer intresserade av annat nu?
Även på Åhlens är bokrean i full gång. Stora skyltar i vitt och rött signalerar rea. En av dem som hittat hit är Ulrika Karlsson som letar böcker till sönerna Alfred och Sixten.
– De är lika duktiga på att läsa, trots att det är ett år mellan dem, så de brukar dela böcker, berättar hon.
67% är glada
0% är likgiltiga