Insmugglade hundvalpar avlivades

Text: Mikael Hallqvist och Magnus Aspegren
Publicerad 21 februari 2012 7.27 Uppdaterad 21 februari 2012 10.52

Trelleborg.
Sju hundvalpar omhändertogs av tullen i Trelleborg och avlivades under natten efter att en 22-årig man försökt smuggla in dem i Sverige.

Mannen stoppades i tullen vid 23.30-tiden. Med sig i bilen hade han de sju valparna som enligt tullen kommer från Ungern. 22-åringen anhölls under natten misstänkt för hundsmuggling, alternativt grov hundsmuggling.

– Han hade inga papper alls på hundarna och det fanns heller inga uppgifter om att de undersökts av veterinär. För att få ta in hundvalpar måste man ha införseltillstånd från Jordbruksverket i Sverige, säger Kersti Svensson, vakthavande befäl på tullen.

Efter att valparna omhändertagits avlivades de av veterinär efter beslut från Jordbruksverket.

Hur vanligt är det att ni stoppar hundsmugglare??

– Det händer lite då och då. Det är vanligare att vi tar alkohol, tobak och narkotika. Vi vet att hundsmugglingen är omfattande, men det är svårt att komma åt den, säger Kersti Svensson

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu