Hon och de andra i gruppen har jobbat med skolans projekt Education 4 life sedan i höstas. Genom att ordna discon för låg- och mellanstadieelever lyckades de under 2011 samla in 30 000 kronor. Pengarna skänker de till välgörenhet, i form av SOS Barnbyar och projektet Skolmat ger kunskap.
Förutom att få in pengar till välgörenhet är det också meningen att eleverna ska lära sig något nytt.
– Det var mycket nytt när vi började, men vi förstod ganska snabbt att vi var tvungna att hitta sponsorer för att få ihop det, säger Marika Westerberg.
I arbetet ingår redovisning i form av rapportskrivning och bokföring.
– Ekonomin har varit svårast att lära sig, alla olika begrepp och siffror, säger Emelie Martinez.
– Det är en helt annan sak att göra det på riktigt. På bygg och andra program har de ju nästan bara praktiskt arbete, men så har ju inte vi det. Det här ju nästan det enda praktiska vi gör, fortsätter Marika Westerberg.
För lärarna på ekonomiprogrammet är det inte vinsten som är det viktigaste men eleverna drivs av att tjäna pengar. Av de tre grupper som just nu är aktiva inom Education 4 life var det i fjor discogruppen som tjänade mest.
Projektet går också till stor del ut på att lära sig att samarbeta. Eftersom verksamheten fortsätter från år till år jobbar första-, andra- och tredjeårselever tillsammans i grupperna. Treorna har nyligen lämnat och ettorna kommer snart att välja vilka grupper de vill arbeta i.
– Det bästa tipset är att de ska hjälpas åt. Det är skönt att jobba med människor som inte går i ens klass och treornas erfarenhet hjälpte oss mycket, säger Marika Westerberg.
43% är glada
7% är likgiltiga