Igår och idag finns representanter från nätverket Navigatorcentrum på plats i Trelleborg. I nätverket ingår förutom Trelleborg elva andra kommuner som också jobbar med sina ungdomsfrågor på Navigatorcentrum. Förhoppningen är att ett nationellt nätverk ska få större genomslagskraft än vad varje kommun kan lyckas med på eget håll.
På onsdagen var bandyprofilen Pelle Fosshaug inbjuden för en inspirationsföreläsning. Han var vuxen när han fick reda på att han hade ADHD.
– När jag var 35, 36 år började det eskalera. Då förstod jag att jag hade problem, säger Pelle Fosshaug som minns sin barndom som aktiv.
– Min mamma förstod nog rätt tidigt att något inte var rätt. Jag fick ha på mig en sådan där blå skumgummihjälm när jag var lite för jag sprang ju in i allt och alla. Men läkaren sa bara att det är inget fel på det barnet.
Idrotten har alltid funnits med i Pelle Fosshaugs liv och det är också genom den som han har avreagerat sig och fått ut sin styrka. Något som ibland har lett till både rubriker i kvällstidningarna och att han har blivit avstängd från spel.
Idag säger han att det var först efter besked om sin diagnos som Pelle Fosshaug började förstå varför han reagerat som han gjort tidigare i livet.
73% är glada
9% är likgiltiga