Renoveringen handlar framför allt om att skapa fler grupprum och mindre klassrum. Alla undervisningsrum blir delbara så att lärarna själva kan välja om de vill undervisa i hel- eller halvklass.
En stor förändring blir också att stora delar av det administrativa arbetet på skolan flyttas från H-byggnaden till A-byggnaden. Bland annat ska en reception byggas.
– Entrén kommer att bli tydligare för besökare än vad den är nu, säger Bertil Ahlström som är skolans byggsamordnare.
I skolans äldsta del kommer framöver även elevrådet, alla rektorer, skolhälsovården samt studie- och yrkesvägledarna att rymmas. Vad som ska hända med H-byggnaden, som till stor del töms på människor och verksamhet, är inte bestämt ännu.
Ombyggnaden av de gamla stora lärosalarna till mindre klassrum och grupprum är talande för hur synen på utbildning har förändrats sedan skolan byggdes 1909.
– Då var det en lärarinna som stod framför klassen och pratade med alla elever satt helt still och lyssnade. Idag är det 25 röster samtidigt i ett rum, säger Bertil Ahlström.
– Vi vill ju ha fler som söker sig vidare till högskola och där jobbar man mer projektmässigt. Att ha små grupprum istället för stora klassrum är ett sätt att jobba så här på gymnasiet, fortsätter han.
Även om det råder nytänk när det gäller planlösningen kommer skolans ursprungliga utseende att behållas och på vissa ställen att återskapas.
– Räcket vid trappan ska restaureras och de här dörrarna ska behållas, säger Peter Hansson som är arbetsledare på Byggmästarn i Skåne.
Han pekar på några vitmålade dubbeldörrar med speglar. Alla fönster ska bytas ut, men till en modell som liknar byggnadens originalfönster med spröjsar. Förhoppningen var att även det gamla golvet skulle kunna få nytt liv och Peter Hansson och hans byggare har slipat bort den yta som under flera år har täckt det svart- och vitrutiga plattgolvet.
– Vi hoppades att det skulle vara genomfärgade plattor, men det var det inte. Den vita färgen släppte när vi slipade, säger Peter Hansson.
På tredje våningen i huset ligger aulan. Det kommer den att göra även i fortsättningen men då med ett betydligt mer modernt utseende än vad som varit de senaste åren. Aulan ska handikappanpassas och få nya stolar med tillhörande arbetsbänk. Läktarna på sidorna bevaras.
– Förr har vi mest haft upprop, föredrag och utbildning för personalen här inne men nu hoppas vi att vi kommer kunna använda rummet dubbelt så mycket. Kanske kan estetprogrammet ha uppträdande här, säger Bertil Ahlström.
Ytterligare förändringar att vänta är en ny hiss eftersom den gamla hissen i A-byggnaden ska tas bort. Den nya ska gå på utsidan av husets norra del.
På norrsidan blir det fler nyheter. Skolans äldsta del kommer i och med renoveringen att bindas samman med den nyaste. Från studietorget på andra våningen blir det nämligen en gångbro över till mediateket. Men den får vänta lite till, byggarna jobbar nerifrån och upp.
70% är glada
10% är likgiltiga