– Först var det meningen att bron skulle gjutas bredvid vägen och sedan flyttas till rätt plats. Då hade kringleden behövts endast en kortare period. Men det bedömdes som bättre att gjuta den på plats direkt, berättar byggprojektledare Jonas Synnelius.
Nu är det endast räcken kvar att sätta upp för att göra den nya vägen, som delvis ligger ovanpå den gamla vägen, trafiksäker. Sedan tas kringleden ut bruk vid nya trafikplatsen i Maglarp. Om cirka två veckor tros detta ske.
Men trafikplatsen är då långt från klar. Den korsande vägen som leder till Fredshög ska anläggas under bron. Stora mängder jord ska schaktas bort. Vägen kommer att stängas av i fyra veckor.
Hela E6-projektet handlar till stor del om att gräva upp jord och sedan transportera det till blivande bullervallar.
– Vi har förflyttat cirka 30 procent nu. Till jul hoppas vi vara klara med just den biten, säger Jonas Synnelius.
De andra trafikplatserna på nya E6 håller samtidigt på att ta form. I Skegrie gjuts benen till en bro och i Vellinge läggs jord vid den bro som är gjuten för att kunna stötta upp vägen som kommer att gå över den. I november eller december i år ska kringleden förhoppningsvis tas ur bruk.
81% är glada
6% är likgiltiga