Han läser till läkare i ovanlig universitetsstad

Text: David Hylander
Publicerad 24 augusti 2010 6.30 Uppdaterad 24 augusti 2010 6.30

Trelleborg.
Kenan Isic från Trelleborg ville bli läkare och fastnade för en ovanlig studiestad. Nu är han mitt inne i utbildningen på universitetet i Belgrad.

Han hade alltid velat bli läkare, men när Kenan Isic tog studenten kunde han konstatera att betygen inte räckte till i den skalpellskarpa konkurrensen till de svenska läkarutbildningarna. Istället tittade han, precis som många andra svenska studenter, på utbildningar i utlandet.

– Jag sökte i Danmark och Polen, men pappa har pluggat i Belgrad och tyckte att det var bra.

Familjen har rötterna i Bosnien, och Kenan Isic talar serbiska. Det talade förstås till fördel för Serbiens huvudstad, även om utbildningen skulle vara på engelska. På sommaren åkte han ner till Belgrad för antagningsprov och intervju.

– Provet var inte så jättesvårt, det var grundläggande kemi och biologi. De berättade samma dag att jag hade kommit in. Det tog bara några timmar.

Två veckor senare började terminen. Det var bara att fixa lägenhet och kursböcker och sätta igång.

Belgrad visade sig vara en trevlig stad.

– Jag hade inga förväntningar alls, men det har varit bättre än jag trodde. Det är en stor studentstad, och utelivet är det bästa jag har varit med om. Och det är ju viktigt med ett liv utanför studierna också.

Studier på engelska tog ett litet tag att vänja sig vid, men nu går det av sig själv, konstaterar han. Utbildningen är internationell, med studenter från hela världen, så han pratar engelska med kompisarna på fritiden också.

– Kanske 60 procent har serbiskt ursprung, men de kommer från USA, Australien, Sverige, överallt. Det är väldigt blandat. Det finns en helsvensk kille från Göteborg också som jag umgås en del med.

Att ha sonen i andra änden av Europa har nog varit jobbigt för föräldrarna, tror Kenan Isic.

– Jag pratar dagligen med familjen, på telefon, Skype eller MSN. Och jag kommer hem när jag har en vecka ledigt. Men mina föräldrar är stolta också. De vet ju varför jag är där.

Kenan Isic hoppas på att kunna göra sin AT-tjänstgöring hemma i Sverige. Sedan är planen att gå vidare och bli kirurg. Kanske plastikkirurg, och gärna i USA.

Innan dess har han fem år kvar med kursböckerna i Belgrad. Att vara långt hemifrån är inte så dumt när studierna kräver mycket uppmärksamhet.

– Hade jag pluggat här hemma hade det nog varit svårare. I Belgrad är alla mina kompisar studenter. När det ska pluggas så pluggar vi allihop. Det är inget som distraherar.

Kenan Isic

Ålder: 20
Familj: Pappa Fahrudin och mamma Ermina. Lillasyster Kadira, 16. ”Hon funderar också på att studera i Belgrad efter studenten.”
Studier: NV-programmet på Söderslättsgymnasiet. Börjar andra året på läkarutbildningen vid University of Belgrad School of Medicine i oktober.
Intressen: ”Jag har spelat basket. Det blir inte lika mycket nu för tiden men jag försöker. Det är viktigt att hålla igång när man pluggar.”

Läkarstudier utomlands

Vid sidan av språkkurser är läkarutbildningar de som lockar flest svenska studenter ut i Europa. Mest populära är läkarprogrammen i Köpenhamn och Gdansk. Nästan 400 personer fick svenskt studiemedel för att läsa till läkare i Köpenhamn förra året. Utöver Danmark och Polen har Ungern och Rumänien läkarutbildningar som är populära bland svenskar. Att man söker CSN-pengar för att studera till läkare i Belgrad är mer ovanligt. Nitton personer gjorde det läsåret 2009/2010.
Källa: CSN

Större eller mindre text



22 läsare har reagerat på denna artikel

73% är glada

0% är likgiltiga

5% är nyfikna

23% är arga


Hur reagerar du på "Han läser till läkare i ovanlig universitetsstad"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu