Översvämmade hus blev obeboeliga

Text: Sandra Douglasdotter
Publicerad 20 augusti 2010 16.12 Uppdaterad 20 augusti 2010 17.40

Skegrie.
Avloppsvatten sprutar upp ur duschen och brunnen i tvättstugan. Det stiger snabbt och sprider sig till resten av bottenvåningen. Snart höjer sig vattnet sju centimeter över golvet.

Ekparketten bågnar och gipset luckras sönder. I tvättstugan flyter barnens skor i brunt slam. I tisdags var scenariot verklighet hos Jessica och Ola Werleke på Kamomillgatan i Skegrie när de och tre grannar fick sina hus översvämmade av avloppsvatten. Nu är vattnet utsuget och avfuktare har placerats ut i husen.

– Vi har fått bryta upp 60 kvadratmeter parkett och vi bara städar och städar. Jag vill inte tänka på vad det var i vattnet. Vi har en ett och ett halvtåring som kryper runt på golvet, säger Jessica Werleke.

Hennes familj var på semester i Stockholm när grannarna ringde och berättade att deras hus höll på att översvämmas. Grannarna fick bryta sig in och pumpa ut vattnet. Anders och Karina Brunfors bor i huset mittemot. De hjälpte till när de borstat och skyfflat ut vattnet ur sitt eget hus.

– Vi stod i fyra dörrar och borstade ut vatten under fyra timmar. Sedan kom en annan granne på tanken att lyfta av locket till avloppsbrunnen på gatan. Då släppte trycket, det räddade resten av husen i området, säger Anders Brunfors.

Vattnet forsade ur brunnen och på gatan flöt allt vad som spolats ner i avloppet.

– Grannbyarnas vatten går i våra ledningar. De ledningarna är gamla och där blandas dagvatten och spillvatten. Det är en felaktig hopkoppling, trycket blir för högt, säger Ola Werleke.

Samtliga drabbade grannar är överens om att kommunen bär ansvaret för att ledningarna kopplats på ett felaktigt sätt. Nu vill de ha felet åtgärdat och kompensation för de kostnader som översvämningarna orsakat.

– Vi flyttade in för två år sedan och vissa saker har minskat i värde. Även om vi får ut på försäkringen måste någon ta mellanskillnaden och som vi ser det är det kommunens uppgift, säger Jessica Werleke.

Förutom materiella förluster har också känslan av stolthet som tidigare funnits för de nybyggda husen försvunnit.

– Jag känner det som att huset har blivit våldtaget. Glädjen över att vi har byggt vårt eget hus är borta. Innan de säger att de har ordnat ledningarna kan jag inte slappna av, så fort vi hör regn blir vi jätteoroliga, säger Anders Brunfors.

Emma Rantzen målade det sista i sin enplansvilla i lördags. Efter översvämningen kan hon och familjen inte bo i huset. När de kan flytta tillbaka vet hon inte.

– Man undrar ju hur lång tid det ska ta, försäkringsbolaget säger några månader. Just nu bor vi hos min mans föräldrar, men det är jobbigt att flytta runt, säger hon.

Större eller mindre text



55 läsare har reagerat på denna artikel

7% är glada

5% är likgiltiga

4% är nyfikna

84% är arga


Hur reagerar du på "Översvämmade hus blev obeboeliga"?
Genom att kommentera på Trelleborgsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • noavatar Dan  3 dagar sedan
  • Förfärligt för de boende och vem som än bär ansvaret så är det underligt att det inte finns en mer permanent lösning på ett problem som man förknippar med ett land som Sverige. Underdimensionerat eller ej men när vi kan åka till Månen så... Lider med de boende och jag hoppas att allt görs för att underlätta deras extremt trista situation.
  • avatar Tomas Tigerschiöld  2 dagar sedan
  • en lösning kanske skulle vara att sätta en backventil på avloppet så att det bara kan rinna ut från fastigheterna eller ett pumpsystem som pumpar bort dagvattnet vid skyfall då behöver man inte byta rören
  • noavatar Leila   21 timmar sedan
  • Det ar inget nytt med oversvamming i lagenheten.Undrar bara nar ska man anpassa vattenledningar for avlopp anpassa och fornyan.Alla maste betalar stora summor foe att fa avlopp och etc.,men vad gor kommunen med det,inte gor dem nya ledningar-allt ar foraltad,gor nat-anvand dem pengar for dem ni har fatt dem,inte till fallskarmar for kommunpampar.Tack for mig
Artiklar som berör detta

Så ska syndafloden stoppas

Regndrabbade vill kunna bespruta åkrarna

Bönder lider av det vilda klimatet

Beredskap för nya regnoväder

Regnet tar hårt på veteskörden

Fortsatta problem med regnvatten

200 husägare har vänt sig till kommunen

Toavagnar lämnar Södra Åby och Vallby

Augustisvalka räddade skörden

Avfuktarnas tid är här

Därför svämmar det över

”Vi vet inte vad översvämningen har kostat”

Nu rinner vattnet vidare

Kraftigt regn på tisdagen - se läsarnas regnbilder

Skördekatastrof hotar på Söderslätt

Webb-tv: Regnet dränkte Söderslätt

Söderslättsborna drabbades hårdast

Regnet förstörde spannmålsskörd

Idag: mer regn under natten

Miljondyr nota efter skyfallet

Regnet kom med skador för miljoner

Vattnet slog ut strömmen på servicehus

Fler skador i extremvädrets spår

Översvämning på Sundsgymnasiet

Stabilt läge efter översvämningen

Mest läst på Trelleborg
Mer från Trelleborg
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu