Befriande ridning och monotona sysslor

Text: Niclas Sörenson
Publicerad 25 juni 2009 10.27 Uppdaterad 26 juni 2009 10.04

Anderslöv.
Hanna Johansson ler och klappar på Bonzos mule. Det är sommarridskola hos Sydslättens ryttarförening och strax ska hon upp på hästryggen.

ANDERSLÖV. Det är den andra sommarveckan av fem som ryttarföreningen håller sin sommarridskola. De flesta i den här veckans grupp har ridit åtminstone en termin på ridskola tidigare. De har bra koll på skritt, trav och galopp.

– Framförallt ska det vara roligt. Och de tränar mycket på att göra i ordning sin häst själv. Under terminerna är ofta föräldrarna med och då hjälper de till. Nu får de klara det själv, säger ridläraren Mia Sten.

Hanna Johansson har spänt upp stigbygeln i rätt höjd och sitter ordentligt i sadeln på Bonzo. Han kan vara lite vild ibland men Hanna håller ordentligt i tyglarna och trampar ner hälarna. Det är så man får honom att stå still.

– Det är jättekul! Det är roligt att man kan hoppa och göra lite dressyr, säger Hanna innan hon rider ut i solen.

Där stannar plötsligt Lamino, som Sofia Bosrup rider. Han är känd som den hungriga ponnyn.

– De har ätit gräs hela natten, det borde räcka, säger Mia Sten medan Lamino bevisar motsatsen.

På gräset i en ring sitter assisterande ridläraren Moa Granvik med några äldre elever. Den här veckan är det bara tjejer på ridskolan.

– Det är väl inte så populärt bland killar, säger Moa Granvik som håller i ett betsel som ska rengöras.

Men under tävlingarna i Falsterbo är det väl mycket killar?

– Ja. Det är väl egentligen en killsport som kräver mycket styrka. Men det är kanske först när de blir äldre som de fattar att det är tufft, säger Moa Granvik.

Betselrengöring är inte det roligaste man kan göra och några av tjejerna är uttråkade redan efter tio minuter.

– All utrustning måste rengöras. Men för de yngre är det här lite för svårt, säger Moa Granvik.

– Vad fuskigt. Vad ska de göra, frågar en tjej i ringen.

– De ska mocka, svarar ledarna och får ett lättat ”yes” till svar.

Bakom dom har Lamino har vänt om och rättat in sig i ledet igen. Efter en kort ridtur vänder alla in i ridhuset igen. Snart väntar mockningen. Men först en befriande stund till på hästryggen.

Större eller mindre text



2 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Befriande ridning och monotona sysslor"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu