Väg 101 i Anderslöv delvis öppen igen

Text: Fanny Johansson, Karl Camnert
Publicerad 3 september 2010 12.00 Uppdaterad 7 september 2010 9.24

Anderslöv.
Vägen mellan Anderslöv och Ugglarpsvägen har öppnat ett körfält sedan klockan sju på måndag morgon.

Trafikanter uppmanas att ta det försiktigt och sänka hastigheten.

Saneringsarbetet förväntas fortsätta veckan ut efter tankbilsolyckan i torsdags på väg 101 utanför Anderslöv.

Arbetet med att sanera efter tankbilen fylld med diesel som välte på väg 101 mellan Ugglarpsvägen och Anderslöv på torsdagen fortsätter. Under söndagen var man också tvungen att reparera en skadad naturgasledning som passerar förbi olycksplatsen, vilket ytterligare sinkade arbetet. Sedan måndag morgon är vägen öppnad för trafik igen. Men på cirka 70 meter vägsträcka är endast ett körfält öppet. Det är höger körfält är avstängt om man kommer från Malmöhållet.

Enligt Anders Dahl på NCC som är platschef för vägarbetet på landsväg 101 så kommer saneringsarbetet troligen att fortsätta veckan ut. Det kan dröja någon dag mer eller mindre, vilket inte går att säga helt säkert. Detta eftersom sanerarna kontinuerligt måste ta prover i marken för att mäta hur mycket arbete som återstår.

Han anser också att man gjort vad man kan för att det ska vara säkert för trafikanterna att samsas om det körfält som nu är öppnat.

– Vi har satt ner hastigheten till 50 km i timmen och satt en ytterligare rekommenderad hastighetsgräns på 30 km i timmen på den aktuella sträckan. Har man ett hinder på sin sida av vägen så ska man lämna företräde för mötande trafik. Det bör man veta som bilist. Det är fullt tillräckligt skyltat, så om man bara tar det lite lugnt och respekterar varandra i trafiken så ska det inte vara några problem, säger Anders Dahl.

Större eller mindre text



Genom att kommentera på Trelleborgsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • noavatar mari  1 dag sedan
  • Hade varit bra med en uppdatering ang öppningen av 101:an .
  • noavatar Jenny  19 timmar sedan
  • Den är öppen men det finns ingen trafiksignal.Har varit i kontakt med vägverket som framfört mina synpunkter.Känns otäckt när man har tre barn i bilen om man får möte.Inte alla som kör så snällt...Jag passerar mellan 4-6 ggr per dag.Väldig omväg till skolan om man ska köra över Bösarp.Måste kännas tryggare för vägarbetarna också med en trafiksignal! Har pratat med tidningen som också ska följa upp det! Mvh Jenny Frid
  • noavatar Jenny  19 timmar sedan
  • Jag tycker det är otäckt att det inte finns någon trafiksignal.Jag passerar 4-6 ggr per dag med bilen full av barn.Har varit i kontakt med en kille på vägverket precis som har framfört mina synpunkter till de som har hand om saneringen.Så nu hoppas jag att det händer något!! Det måste väl finnas fler än jag som tycker det känns otäckt. Mvh Jenny
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu