Est är bäst i test?

Text: Martin Falkenby
Uppdaterad 6 februari 2010 13.22 Publicerad 5 februari 2010 0.40
[+] [-] Textstorlek |

Sport.
Från tränarhåll är det locket på när det gäller provspelande estländaren Alo Bärengrub. ”Stark fysik”, är det enda omdöme som Alf Westerberg vill dela med sig av efter mittbackens första träningspass.

Till en början hade den nyanlände estländaren problem med solen.

– Jag har bara spelat inomhus med Bodö/Glimt de senaste månaderna.

Bodö innebär Nordnorge och arktiskt klimat, därmed var torsdagens förhållanden närmast behagliga.

Det var mer som var nytt för Alo Bärengrub.

– Det handlar om att vänja sig vid killarna, tränaren och spelsätt. Allt är nytt för mig, men det gick helt okej.

Alo ”Bäret” Bärengrub visade pondus på konstgräset i Vellinge. En spelstil som var en blandning av Yousef Fakhros och Rasmus Bengtssons, utan några jämförelser i övrigt.

Från tränarhåll vill man inte ge några omdömen efter endast ett pass från estländarens sida.

– Nu var det här passet inriktat på försvarsspelet men vi brukar testa spelarna både vad gäller huvudspel och spel en mot en. Sedan är tanken att han ska spela på lördag (mot Bröndby) och då kommer det riktiga testet, säger Alf Westerberg.

TFF testar vidare. Rasmus Lindqvist, Anders Qvist och Jade North har alla provtränat, men hittills har inte TFF slagit till.

– Någon gång ska polletten trilla ner, säger den assisterande tränaren.

– Det är inte lätt att komma in hit och träna några dagar, men vi märker ganska snabbt om en spelare förstår sig på vårt sätt att spela fotboll.

Alo Bärengrub har tvåårskontrakt med sin norska klubb men är inte tillfreds med sin situation. Dels fick han lite speltid förra säsongen, endast tio seriematcher, och dels spelar laget i andradivisionen kommande säsong.

– Det kan bli tal om lån eller transfer. Trelleborg kollar in mig och jag kollar in Trelleborg. Det finns inga löften, vi får se vad det leder till.

Du ser dig som en spelare för högsta ligan?

– Ja det känner jag absolut.

Vad har du för kvaliteter?

– Jag är inte lika lång som en mittback är normalt (182 cm), men jag är ändå stark i luften. Jag är bra på att positionera mig, på att läsa spelet. Sedan är jag erfaren.

”Bäret” gjorde sin första A-landskamp för Estland redan som 19-åring, mot Ungern. Sedan dess är han gjort 30 landskamper till, den senaste i december mot Angola. När Estland senast spelade tävlingsmatch, i VM-kvalet mot Belgien i höstas, var han dock petad.

– Jag vill komma tillbaka till landslaget, men då måste jag spela regelbundet i en högstaliga. Enda chansen för mig är här i Skandinavien, annars får jag vänta till sommaren, säger Alo Bärengrub.

6 backar aktuella under silly season

1 Rasmus Lindkvist Höll inte måttet
2 Walid Atta Valde AIK
3 Joseph Elanga Valde MFF
4 Anders Qvist Aktuell
5 Jade North Aktuell
6 Alo Bärengrub Aktuell

Snabbsökning på Trelleborgsallehanda.se

Sport TFF

Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu