MALMÖ/TRELLEBROG
– Vi får hoppas att han väljer TFF, säger Lasse Larsson.
Under måndagen inledde Joseph Elanga sex dagars provträning med MFF. Han har tidigare deklarerat att han gärna återvänder till klubben och ser nu sin chans när ordinarie vänsterbacken Ricardinho tvingats till vila på grund av ett mellanfotsbrott.
– Vill Malmö ha hjälp så ska jag hjälpa dem, Malmö är klubben i mitt hjärta, säger Joseph Elanga.
MFF:s tränare Roland Nilsson bekräftar att Elanga kan vara aktuell för ett kontrakt men ännu är inga förhandlingar påbörjade.
För TFF:s del innebär det att konkurrensen om deras önskevärvning ökar rejält.
– Det blir väldigt svårt för oss om MFF visar sig intresserade av Elanga. De har en större plånbok och kan betala bättre än oss, säger Lasse Larsson som tillägger att Tom Prahls inflytande på Elanga i så fall är det enda som kan locka 30-åringen till Trelleborg.
– Så känns det, går han till oss så är det på grund av Tom Prahl. Men vi får avvakta veckan ut och sen se vad som händer.
Frågar man Joseph Elanga verkar hans nya klubbadress dock bli Malmö FF om ett kontraktsförslag skulle komma på tal.
– Jag prioriterar Malmö. Det är den första klubben jag spelade för i Sverige, säger Elanga.
I väntan på Joseph Elangas definitiva beslut fortsätter TFF jakten på nya försvarsspelare.
– Vi har tagit ytterligare nya kontakter så nu får vi se vad som kan händer med dem, säger Lasse Larsson som inte vill nämna några nya namn.
% är glada
% är likgiltiga
6
Två Lejon får nya ägare