Artiklar som berör detta
Azinovic hoppas bli förstaval
Viktor Noring går till Malmö FF. Målvakten lånas ut till augusti och räds inte konkurrensen från Johan Dahlin.
– Jag har visat att det gått bra för mig när jag är i form, säger 21-åringen.
Sedan allsvenska debuten 2009 har Viktor Noring varit en av allsvenskans bästa målvakter och självklar etta i TFF. Nu ska han försöka konkurrera ut MFF:s lika självklara etta, Johan Dahlin.
– Jag ska göra vad jag kan. Sedan är det Rikard (Norling, tränaren) som gör sitt val.
Viktor Noring, som sedan han fick chansen i allsvenska debuten mot Brommapojkarna i april 2009 aldrig petats, riskerar att nöta bänk. Men för honom själv var valet givet.
– Det är inget som står skrivet vem av mig och Johan som ska stå. Och konkurrens är det överallt. Jag har varit i Trelleborg i sex år och om jag ska utvecklas behöver jag komma till en högre nivå och få en ny utmaning.
Det var i december som Malmö FF tog kontakt med Viktor Noring. Per Ågren, sportchef, Rikard Norling och Jonnie Fedel, målvaktstränare, presenterade ett upplägg som intresserade TFF-målvakten.
I januari togs ny kontakt. Betet som lades ut gjorde att Noring nappade.
– Deras upplägg var positivt. De arbetar professionellt. MFF har mer resurser, har naprapat och fystränare på heltid och en psykolog som man kan prata med. Det är ett större stöd runtikring. Träningen är mer individuell och fysiologiskt kopplad.
De senaste två veckorna har affären sytts ihop. Den innebär att MFF lånar Viktor Noring av TFF till 20 augusti. Samtidigt har Noring förlängt sitt kontrakt med TFF att gälla till sommaren 2013.
– Ett lån är bra för min del, sedan får vi se vad som händer efter det, säger Noring.
– Något annat än lån har inte varit på tal, säger TFF:s klubbdirektör Mattias Kronvall. Och kontraktsförlängningen var en förutsättning från vår sida.
Viktor Noring har varit på väg till europeiska klubbar vid ett flertal tillfällen utan att någon uppgörelse blivit av. Nu när TFF åkte ur allsvenskan blev situationen en annan.
– Viktor var tydlig i sin ambition att spela i allsvenskan. Nu kom vi till en lösning med tre nöjda parter, säger Mattias Kronvall.
– I augusti är Viktor vår spelare igen. Vi utgår från att han spelar i Trelleborg när utlåningsavtalet upphör.
Samtidigt som TFF och MFF gjorde klart med lånet av Viktor Noring blev det klart att MFF:s vänsterback Tobias Malm spelar i Trelleborg säsongen ut.
42% är glada
7% är likgiltiga