Hur går det med Ullenhags fakta?

Text: Mattias Karlsson
Publicerad 14 februari 2012 6.20 Uppdaterad 14 februari 2012 6.20

Signerat Karlsson.
Hur ska man bemöta myter som sprids på nätet om invandring och invandrare?

Integrationsminister Erik Ullenhag (FP) valde att ta regeringens hemsida till sin hjälp. Sedan i december förra året besvaras där tretton nätmyter med fakta. Det initiativet gillades inte av Sverigedemokraterna vars partiledare Jimmie Åkesson anmälde nätsidan till konstitutionsutskottet (KU). Inom kort är Ullenhag kallad till utskottet för att besvara ett antal frågor.

Det är en principiellt viktig fråga. Får regeringen eller en myndighet bedriva opinionsbildning? Var går i så fall gränsen?

I det aktuella fallet kan man konstatera att några av svaren som ges är rena faktauppgifter. I andra fall är det inte lika glasklart. Det går inte att besvara påståendet ”Sverige anpassar sig till kvinnofientliga traditioner” med fakta.

Ett annat exempel är påståendet att ”invandringen kostar Sverige tiotals miljarder kronor varje år”. Det är ett vanligt förekommande argument men sällan underbyggt med fakta, det är näst intill omöjligt att värdera vad en person kostar och bidrar med till samhället. När man från regeringens sida nu besvarar påståendet hamnar man fel. En människa kan inte värderas bara i ekonomiska termer utan är så mycket mer. Och vänder man på resonemanget så ska vi även sätta en prislapp på alla andra som inte är invandrare. Det gör vi inte.

Det är viktigt att myter bemöts med fakta. Men det är inte regeringens uppgift att bedriva opinionsbildning utan det ska överlämnas till partierna.

En kanske än viktigare uppgift är att uppmuntra till självständigt tänkande och att man ska förhålla sig kritisk till sin omvärld. Det är särskilt viktigt i vår ständigt uppkopplade tid. Ett arabiskt talesätt har sammanfattat detta väl: ”En bra lögn kan gå från Bagdad till Konstantinopel medan sanningen letar efter sina sandaler.”

Större eller mindre text



9 läsare har reagerat på denna artikel

22% är glada

0% är likgiltiga

11% är nyfikna

67% är arga


Hur reagerar du på "Hur går det med Ullenhags fakta?"?
Genom att kommentera på Trelleborgsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • noavatar K.H  1 vecka sedan
  • Du tog upp det kära ämnet om invandringens kostnader. Är lite konstigt när du som svensk är ekonomiskt beräknad från vaggan till graven. Varför stöter det på patrull så fort det gäller invandringen? Vad är politiker rädda för? Sanningen? Som vanlig normalbegåvad så förstår man att Hela kalaset är Ebberöds bank.  Är kanske att Sverige har fått lite av Grekiska smittan
  • noavatar S:G  1 vecka sedan
  • Är det en myt att invandrare är överrepresenterade i brottsstatistiken? Är det en myt att bakom den grova brottsligheten i Malmö döljer sig invandrare? Är det en myt att varje dag rånas svenska ungdomar av invandrargäng i Malmö? Är det  myt att de ensamkommande "barnen" kostar 1miljon om året per barn?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu