Planlöst tillstånd

Text: Mattias Karlsson
Publicerad 7 januari 2012 6.30 Uppdaterad 9 januari 2012 9.16

Signerat Karlsson.
Ett nytt år har ringts in, vi skriver nu 2012. Det borde innebära att vi kan se fram emot ett nytt spännande år i Trelleborgspolitiken.

Och det finns mycket att glädjas över, den nya motorvägen som äntligen är färdig till Trelleborg, hamnens utbyggnad som kommit igång på riktigt och det förberedande arbetet med att bygga ut Trelleborgsbanan med pågatåg.

Ändå, det känns som att politiken står stilla. Allra tydligast märks detta i frågan om en ny fotbollsarena som ska ersätta dagens Vångavallen. Det är ett ärende som länge varit på tapeten utan att man nått ett beslut. En ny arena norr om staden utmed väg 108 eller en ombyggd Vångavallen på samma plats? Det senaste åren har buden varit flera men politikerna har inte kunnat enas.

Att Trelleborgs FF ramlade ur allsvenskan gjorde inte frågan enklare. Men faktum kvarstår, även för spel i superettan behövs en ny arena som motsvarar de högre krav som Uefa ställer för elitfotboll från 2014.

Dagarna innan 2011 nådde sitt slut kom beskedet från Trelleborgs FF, man har ändrat sig och vill nu se en ombyggd Vångavallen istället för en ny arena norr om staden. Anledningen till omsvängningen är det möte som hölls i början av december mellan TFF, Svenska fotbollförbundet och kommunstyrelsen. Då nåddes ingen enighet om Vångavallens framtid. Kommunalrådet Ulf Bingsgård (M) konstaterade efter mötet om att ”nu stampar vi alla fall tillsammans”. Som om det var någon större framgång. Det krävs mer än så från politikerna.

För att bygga för framtiden behövs en plan. En kommuns framtid anges ofta i översiktsplanen som är en beskrivning över hur man vill att en kommun ska utvecklas. Översiktsplanen är ett viktigt dokument men den har ingen juridisk bindande funktion. Det är istället detaljplanen som anger hur ett visst område ska och kan bebyggas. Det heter att en kommun har plan- och byggmonopolet, det vill säga att man äger ensamrätten att bestämma var nya bostäder får byggas och var ny industrimark ska anläggas. Detta gäller givetvis under förutsättning att man följer gällande lagar.

Om översiktsplanen anger en vision över framtiden så är det detaljplanen som faktiskt realiserar visionerna. Men alla visioner kan givetvis inte bli verklighet. Men det omvända gäller också, utan visioner är det svårt att staka ut en framtid.

För att sammanfatta det: Det är ytterst politikerna som visar vägen för en kommuns framtid. Så även i Trelleborg.

Ulf Bingsgård (M) har varit drivande för ett arenabygge norr om staden där också en pågatågsstation skulle anläggas. Han menar att Socialdemokraterna har blockerat den visionen. Oppositionsrådet Catherine Persson (S) har drivit att frågan måste utredas mer och har saknat en vilja att samarbeta över blockgränsen. Det är där man nu mycket riktigt står och stampar.

Vångavallen befinner sig nu i ett planlöst tillstånd som måste brytas. Bollen ligger fortfarande hos politikerna alldeles oavsett vilken åsikt TFF har.

Mycket talar för att det inte finns någon politisk enighet inom den styrande femklövern för ett arenabygge norr om staden, något som inte heller Socialdemokraterna tycks stödja. Alltså är man verkligen tillbaka till ruta ett. Och fritidsnämndens ordförande Mats Svensson (KD) har alldeles rätt i att man förlorat mycket tid i den här processen. Trelleborgsångesten skulle man kunna kalla det, att inte komma överens. Det finns tyvärr för mycket av den varan på den politiska arenan i Trelleborg.

Även om jag inte tror att beslutsvåndan försvinner så finns det bara ett råd: Släpp prestigen och ta er samman. Det är dags att staka ut framtiden för Trelleborg. Detta oavsett var en ny fotbollsarena ska anläggas.

Tyvärr har tåget för en ny arena utmed väg 108 gått för länge sedan.


Större eller mindre text



25 läsare har reagerat på denna artikel

16% är glada

16% är likgiltiga

0% är nyfikna

68% är arga


Hur reagerar du på "Planlöst tillstånd"?
Genom att kommentera på Trelleborgsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • noavatar Marcus Cato  2 veckor sedan
  • Bristen på social kompetens verkar vara slående inom det som skall leva upp till det som krävs av ett normalt fungerande ledarskap. Sprättandet i hönsgården lär fortsätta mandatperioden ut, arvoden är det enda kittet som håller ihop eländet.
  • noavatar Ingolf  2 veckor sedan
  • Ja Du stora analytiker. En föreningsordörande som är professor behöver inte ha naturligt ledarskap eller social kompetens. Tro att man bara kan bygga en arena, där TFF står för finansieringen är naivt. Han vill naturligtvis bli omvald, men jag tror inte att arvodet som styrelseordförande är drivkraften eller kittet. TFF är inte lönsamt. TFF går varje är back med miljoner. Hur ska de kunna bygga en arena för 200-300 miljoner? Mats Svensson hade finansiärer att bygga om Vångavallen men berättade aldrig vilka finansiärer det var. Sanningen är enkel. Det finns ingen som äger en arena utom kommunerna  (undnatag Malmö Arena) Ingen slantar av till en investering som är en förlust. Självfallet kan man bygga om Vångavallen. Istället för att vi årligen pumpar in 5 miljoner för att täcka underskottet. Så får vi pumpa in 15 miljoner i ett nytt underskott för att ha Elitfotboll. ÄR DET EN KOMUNAL KÄRNVERKSAMHET? TFF kan spela på Swedbank stadion i Malmö. Som skattebetalare anser jag att det finns viktigare saker är att stödja TFF med ytterluigare 10 miljoner. UEFA:s krav på fotbollsplaner ska vi inte acceptera. Eller så får UEFA betala för arenabygget. De har ekonomiskt råd med detta.
  • noavatar Marcus Cato  1 dag sedan
  • Syftade på kommunledningen som inte har haft förmågan att ta tag i ärendet. Man behöver inte vara någon stor analytiker för att förstå detta.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu