”Vi skriver inte om historien”

Publicerad 11 juni 2010 6.10 Uppdaterad 11 juni 2010 11.34

Debatt.
Lars Hemzelius påstår att Timbro förtalar honom och vägrar införa rättelser.

Det är grova anklagelser, som dock helt saknar grund. Den 26 maj publicerades ett blogginlägg om Lars Hemzelius (FP) inom ramen för projektet Enpartistaden.se.

I Skånskan (den 11 maj) hade framkommit att Hemzelius var skeptisk till etableringen av en friskola i Trelleborg. Dagen därpå, den 27 maj, uppdaterades inlägget av projektledaren Fredrik Segerfeldt, sedan Hemzelius i ett mejl förklarat att han tvärtom röstat för etableringen av denna friskola. Till skillnad från en papperstidning, där rättelsen inkommer flera dagar efteråt och ofta undangömt, publiceras uppdateringen på bloggen i ursprungsinlägget, så att ingen ska undgå tillägget.

När Hemzelius påstår att han inte får denna uppgift rättad far han alltså med osanning.

Det är däremot sant att bloggen också refererade en tidningsartikel i Skånskan (den 5 februari) där det stod att Hemzelius hoppar av Folkpartiet. I en mejlväxling frågade jag om denna uppgift inte stämde, och om Hemzelius då också begärt rättelse av Skånskan. ”Har inte mer tid till denna fruktlösa diskussion”, löd det abrupta svaret från Hemzelius, som därefter inte återkom.

Så vitt vi vet stämmer uppgifterna i Skånskan. Att Lars Hemzelius nu ändå är riksdagskandidat för Folkpartiet ändrar inte på detta. Vi rättar gärna felaktigheter, vilket uppdateringen visar. Men vi skriver inte om historien för att kommunpolitiker känner sig trampade på tårna.

Håkan Tribell

chef Timbro Idé

Svar till Lars Hemzelius (FP), den 4 juni.

Större eller mindre text



9 läsare har reagerat på denna artikel

78% är glada

11% är likgiltiga

0% är nyfikna

11% är arga


Hur reagerar du på "”Vi skriver inte om historien”"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu