Lär av sakkunskap och goda exempel

Publicerad 14 februari 2012 6.10 Uppdaterad 14 februari 2012 6.10

Debatt.
Gång på gång kommer vittnesmål och undersökningsresultat om att den Bingsgårdsledda alliansen inte klarar av att styra kommunen på ett bra sätt.

Trots att vi i Söderslättspartiet motionerat och föreslagit att den politiska ledningen skulle skaffa sig experthjälp så vägrar de och skapar därmed onödigt lidande för invånarna. Det förefaller som om expertkunskap är bannlyst inom alliansen, eller är det bara politisk prestige? Lika illa vilket som!

Rapporten från Svenskt Näringsliv avseende företagsklimatet visar tydligt att företagarna upplever försämrat företagsklimat i Trelleborg för andra året i rad. Främst gäller detta hur de upplever kommunpolitikernas attityder till företagande och omdömet om kommunens upphandlingar sjunker för andra året i rad.

På frågan ”vilket sammanfattande omdöme som företagaren vill ge företagsklimatet i kommunen” så sjunker betyget till det sämsta på fem år. Därmed framstår Trelleborg som sämst i klassen jämfört med våra konkurrerande kommuner i närområdet.

Fastighetsägarna Syd har också redovisat sin rapport som visar att klimatet för Trelleborgs fastighetsägare har försämrats. Bara en av tre anser att byggärenden fungerar smidigt vilket är en försämring för andra året i rad till endast hälften jämfört med 2009, liksom omdömet om plan­ärenden som har försämrats lika kraftigt. På frågan om fastighetsägarna anser att kommunen är engagerad i utvecklingen av centrum så är det bara hälften som anser detta vilket innebär att Trelleborg befinner sig i bottenskiktet bland undersökta kommuner.

Det senaste är undersökningen som kommun­en deltagit i och som visar att Trelleborgs kommun är mycket sämre än andra kommuner på att svara i telefon. I nio fall av tio får uppringare inte tag i någon att fråga eller får ett dåligt svar. Det är en klen tröst att resultatet är bra avseende e-post när helhetsbedömningen avseende telefonin placerar Trelleborg som sämsta kommun i undersökningen.

Under årens lopp med mindre smickrande undersökningsresultat så har bortförklaringarna varit många och viljan att ta till sig budskapet för förbättring i många fall obefintlig. Både undersökningen från Svenskt Näringsliv och Fastighetsägarna speglar hur dessa upplever sin miljö och deras upplevelser kan ingen bortförklara med trovärdighet. Upplevt dåligt företagsklimat ger dåliga förutsättningar för investeringar i nya företag och arbetsplatser.

Varför är det så svårt för den politiska ledningen att studera och lära av goda exempel i omvärlden istället för att tro man vet allting bäst själv? Lämna över ledningen till proaktiva ledare som bedriver förebyggande verksamhet istället för att vänta på bristernas avslöjande!

Bertil Larsson

Söderslättspartiet

Större eller mindre text



21 läsare har reagerat på denna artikel

86% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

14% är arga


Hur reagerar du på "Lär av sakkunskap och goda exempel"?
Genom att kommentera på Trelleborgsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • noavatar Låt Stå !  1 vecka sedan
  • Finns det någon som tvivlar på att Söderslättspartiet är ett missnöjesparti efter detta inlägg. Måtte väljarna 2014 rösta bort partiet så att vi kan få en lugnt och samarbetsvillig kommunfullmäktige i Trelleborg. 
  • avatar tommagnusson  1 vecka sedan
  •  Och som vanligt är missnöjet personifierat, Låt stå!, FD Nilsson eller valfritt alias, först på barrikadera och försvarar att allt är bra som det är. Och som vanligt utan alternativa lösningar.
  • noavatar Marcus Cato  1 dag sedan
  • Problemet som artikeln försöker belysa har sin grund i att de två största partiernas ledare inte kan tala med varandra på ett normalt sätt som det borde anses vara normalt. Vad som händer är att kommunen blir sist i dagiskön vad beträffar nationella  satsningar eftersom budkavlen går snabbt till riksdag och andra viktiga instanser, attTrelleborg käbblar.Självklart har den högste det största ansvaret eftersom ledarskap kräver  ödmjukhet och inbjudan till samtal. Den inbjudan finns inte men måste till . -Sluta med sprättandet på dynghögen!
  • noavatar Marcus Cato  1 vecka sedan
  • Nu är det säkert många som undrar hur det blir med tjänsten som politisk sekreterare, som skulle vara behjälplig med att boka Bingsgårds resor och hotell ? Eller är behovet inte nödigt nu när det läggs mindre tid åt twittrande.
  • noavatar Ingolf  6 dagar sedan
  • I nuläget har 9 stycken läsare orkat trycka på färgerna. Jag har inte orkat. Begriper faktiskt inte deras berättigande. Tar vi bort de tre nedan så 6 stycken KANSKE har tryckt. KANSKE. Vem bryr sig om vad Bertil Larsson skriver? Tar vi bort lite från färgen. Så är svaret enkelt INGEN De flesta begriper ledarskapets kvalitet i kommunen och begriper både SÖS och Marcus Cato. Eller ännu sannare begriper inte. Deras budskap är långt ifrån en ledares. Mer från en lidandes misslyckad. 
  • noavatar Marcus Cato  6 dagar sedan
  • Då kan det vara av intresse att Ingolf ger exempel på "ledarskapets kvalitet i kommunen" (pågens) eftersom vi andra inte begriper. 
  • noavatar Låt Stå !  6 dagar sedan
  • Det är bara för dig Marcus Cato att tänka till lite och fundera över allt det Alliansen och nuvarande Femklövern har genomfört under mandatperioderna. Detta trots ett evigt motstånd från Sossarna och Söderslättspartiet.
  • noavatar Marcus Cato  6 dagar sedan
  • Eftersom jag inte begriper så är jag tacksam om du ger exempel.
  • avatar Holger  5 dagar sedan
  • Även jag blev fundersam på vad signaturen Låt Stå ! menar med skrivningen om allt det Alliansen och nuvarande Femklövern har genomfört under mandatperioderna. Var de bara klyschor eftersom Marcus Catos fråga fortfarande är obesvarad?
  • noavatar Låt Stå !  6 dagar sedan
  •  Håller med dig Ingolf. Ibland vet man inte vad man skall svar och trycka på "färgerna". Vadå bli glad? Blir man glad för att man håller med eller glad för att-ja vad då? Blir man arg för att insändaren saknar fakta eller är osaklig eller för att man inte håller med? Jag vet inte. Skulle rekommendera Trelleborgs Allehanda att byta ut "Jag blir glad" och "Jag blir arg" mot "Jag håller med" och "Jag håller inte med". Då först skulle resultatet bli relevant och vi fick en uppfattning om opinionen. Vore trevligt om TA ville svara på detta.
  • avatar skanemedia  6 dagar sedan
  • Det här är ett system som används på flera tidningar, och är inte tänkt som en indikation på opinionen, utan snarare vilken känsla läsaren får av artikeln. Vi är medvetna om att vissa vill se de här så kallade "emo-votes" utformade på annat sätt, men å andra sidan uppskattar många dem, och de får många klick. Men vi tar åt oss av åsikterna tills nästa gång sajten ska göras om. Med vänlig hälsning, Louise Cronholm Löfgren, webbredaktör
  • noavatar Låt Stå !  6 dagar sedan
  • Tack för det svaret.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu