Alliansen tar krafttag mot brottsligheten

Publicerad 30 januari 2012 6.00 Uppdaterad 30 januari 2012 6.00

Debatt.
Alliansregeringen har under de senaste åren genomfört stora satsningar på rättsväsendet. Satsningar som har lett till fler uppklarade brott och att fler fått stå till svars för sina handlingar.

Vi har skärpt straffen för de allra grövsta brotten som våldtäkt och grov misshandel. Poliserna har samtidigt blivit fler och mer synliga, vilket har lett till att människor känner sig tryggare än tidigare. Trots detta är kriminaliteten fortfarande ett stort samhällsproblem och därför fortsätter vi i alliansen med krafttag för att minska brottsligheten.

Det kommande året ökar vi resurserna till polisen, domstolarna, åklagarmyndigheten och säkerhetspolisen. Domstolarna får bland annat ökade anslag för upprätthållande av god säkerhet i domstolslokalerna. Säkerhetspolisen får ökade anslag i syfte att förstärka Sveriges förmåga att upptäcka, bedöma och minska hot från terrorism och våldsbejakande extremism.

Efter det att rättsväsendet de senaste åren har fått större anslagsökningar än tidigare så är det nu viktigt att de resurserna används väl. Medborgarna har nu rätt att kräva att brott utreds och att rättvisa skipas.

Det omfattande utvecklingsarbete som alliansregeringen inledde under förra mandatperioden mot mäns våld mot kvinnor och mot hedersrelaterat våld och förtryck fortsätter. Vi anser också att arbetet mot mängdbrott behöver vidareutvecklas. Stöld, skadegörelse och andra vanliga brott drabbar människor i vardagen. De orsakar otrygghet och stora ekonomiska skador för enskilda.

Vi satsar för att minska ungdomsbrottsligheten. Få uppgifter är mer angelägna än att förebygga brott och minimera återfall i brott bland unga. Med tidiga och tydliga åtgärder i dag är det möjligt att motverka problem i morgon. Vi har därför tagit initiativ till en samlad satsning för att förhindra och minska ungdomsbrottsligheten.

Den grova organiserade brottsligheten är också en prioriterad fråga. Den nationella mobilisering som alliansregeringen tog initiativ till har trappats upp och samverkan mellan berörda myndigheter har stärkts. Arbetet mot den grova organiserade brottsligheten fortsätter på bred front.

Vårt övergripande mål för rättsområdet är att minska brottsligheten och att öka människors trygghet. Mot alliansregeringens ansvarslinje står en splittrad opposition med motstridiga besked.

Ewa Thalén Finné (M)

riksdagsledamot justitieutskottet

Johan Linander (C)

vice ordförande justitieutskottet

Johan Pehrson (FP)

ledamot justitieutskottet

Caroline Szyber (KD)

ledamot i justitieutskottet

Större eller mindre text



6 läsare har reagerat på denna artikel

17% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

83% är arga


Hur reagerar du på "Alliansen tar krafttag mot brottsligheten"?
Genom att kommentera på Trelleborgsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar Clabbo  3 veckor sedan
  • Alliansen fortsätter ösa skattemedel över polisen. Detta trots att pengarna tycks fastna i de höga polischefernas fickor inom RPS trygga väggar. Idag läser man hur illa personalen behandlas i Blekinge (http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=105&artikel=4933807). Jag tror inte poliserna där håller med om att man blivit fler och synligare. Hur kunde det annars bli så här fel? Det man undrar är hur svensk polis i dagsläget skulle hantera en långvarig kris i samhället som kräver stora personella resurser. Det går inte att varje gång bara flytta resurser från omgivande län. Vad händer om det uppstår ytterligare en kris i något av dessa underbemannade län? Vilka signaler till allmänheten ger det att områden plötsligt kan tömmas på polisresurser för att de behövs på ett annat ställe? Det är inte bara dyrt utan även ett mycket kortsiktigt arbetssätt. För att inte tala om den trygghet man ger sken av att upprätthålla. Det är beklämmande att våra politiker inte inser detta faktum och nu beslutar att lägga ner polisens enda extra resurs - Beredskapspolisen. Denna resurs som funnits i beredskap sedan 1986 skulle verkligen kunna bidra till en mer effektiv polis än den vi ser idag sakta men säkert falla sönder. Våra poliser sliter år ut och år in på bekostnad av hälsa och familj, men vad gör politikerna åt saken? Jo, man blundar och skickar lite mer pengar och hoppas någon annan löser problemen. Det är hög till för Alliansen att man inte bara pratar, utan går till handling till ett tryggare samhälle där polisen även i fortsättningen utvecklar och förfinar din krisberedskap, både på kort och lång sikt. Efter valet 2014 kommer vi kunna se om Alliansen tog problemen på allvar. Risken är att vi kommer se en ordentlig omgruppering bland partier och våra folkvalda.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu