Debatt: "Vad var det vi sa!"

Publicerad 6 maj 2011 11.19 Uppdaterad 6 maj 2011 16.32

Debatt.
Jag känner tyvärr ett behov av att undslippa mig "Vad var det vi sa!".

Jag som företrädare för Lärarnas Riksförbund tog ordentligt med referenser inför tillsättningen av ny kommundirektör i Trelleborg och med tanke på vad jag fick höra uppmanade jag samtliga fackliga kollegor i kommunen att göra likadant.

Alla fackförbund var eniga i sitt motstånd till att anställa Christer Fredriksson som kommundirektör och MBL-förhandlingen, där intrycken från referenser överlämnades till arbetsgivaren, slutade i oenighet. Bingsgård säger i Trelleborgs Allehanda den 6 maj, att man skulle undersökt referenser närmare. När ska arbetsgivaren lära sig att lyssna på oss fackliga?!

Lärarnas Riksförbund hade i budgetförhandlingarna 2009, då det var ekonomisk kris i landet, som ett utav yrkandena att istället för att påbörja en nyrekrytering låta den dåvarande kommundirektören, Rutger Persson, få ett förlängt förordnande. Därmed hade kommunen sluppit både nyrekryteringskostnader och att betala ut fallskärmskostnader för Rutger Persson då för ett drygt år sedan.

Vi blev oeniga i MBL-förhandlingen den gången också. Det upprör mig mig mest just nu är att ytterligare miljoner kronor av kommunkassan bara kastas iväg genom utköpet av Christer Fredriksson. Det är mångmiljonbelopp det hela handlar om. Alla dessa pengar kunde gjort betydligt bättre nytta, t ex för att göra en kraftig höjning av lönerna för lärare i grund- och gymnasieskolan!

Jag säger det igen: När ska arbetsgivaren lära sig att lyssna på oss fackliga?!


Helena Linge

ordförande Lärarnas Riksförbund Trelleborg

Större eller mindre text



65 läsare har reagerat på denna artikel

75% är glada

3% är likgiltiga

6% är nyfikna

15% är arga


Hur reagerar du på "Debatt: "Vad var det vi sa!""?
Genom att kommentera på Trelleborgsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • noavatar Basse  2 veckor sedan
  • Vad säger du? Ska de lyssna på någon annan än sitt ego??? Anä!
  • noavatar Maria S  2 veckor sedan
  • Varför skulle någon vilja lyssna på lärarfacken? Bakåtsträvarnas bakåtsträvare, nej-sägarnas nej-sägare! När det gäller visioner och viljan till lite hårt arbete är lr och lf på minusnivå, den ständiga parollen är mindre arbete för högre lön. Fredriksson stod för kompetens och framåtanda, måhända får det den ovillige och dryge att bäva?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu