rec_on rec_on rec_on rec_off rec_off

If ...

Artist: Bill Ryder-Jones
Genre: Bokmusik
Skivbolag: Domino/Playground
Utkom år: 2011

Text: Christer Paulstrup
Publicerad 16 november 2011 11.59 Uppdaterad 16 november 2011 11.59
Större eller mindre text

Bill Ryder-Jones: If ...

Skivrecensioner.
Musikalisk utveckling. Med ”If ...” tar den forne The Coral-medlemmen Bill Ryder-Jones ytterligare ett kliv bort från popmusiken. Albumet är en tonsatt tolkning av Italo Calvinos bok ”Om en vinternatt en resande”.

Ryder-Jones väljer med andra ord att fortsätta på den, sedan avhoppet, inslagna vägen. Ett sökande efter nya uttryck. Efter två ep-släpp med filmmusik följer så litteratur. Och varför inte?

Ryder-Jones är en intressant musiker och kompositör. Det krävs liksom en del för att ro ett sådant här projekt i hamn. Denna hans albumdebut i eget namn är bitvis både storslagen och dramatisk. Ett spår som ”Enlace” byter tvärt skepnad; en ljuvlig vandring i sköna landskap ackompanjerat av Liverpools filharmoniska orkester överfalls utan förvarning av ett bluesjam i Led Zeppelins anda.

Inte helt begripligt, men begåvat och stundom riktig vackert.

Mest läst på Skivrecensioner
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu