rec_on rec_on rec_on rec_off rec_off

Wallander - Faceless killers

Genre: Thriller
Regi: Hettie MacDonald
Skådespelare: Kenneth Branagh, Jeany Spark, David Warner, Fredrik Gunnarson. Längd: 1.29.
Land: England/USA/Sverige/Tyskland
Utkom år: 2010

Text: Martin Andersson
Publicerad 13 augusti 2010 6.30 Uppdaterad 24 augusti 2010 16.29
Större eller mindre text

Branagh ger Wallander ett ansikte

Få har väl missat att Kenneth Branagh i höstas återvände till Ystad för att spela in ytterligare tre filmer som Kurt Wallander, efter Henning Mankells originalböcker. De tre filmerna har redan visats i engelska BBC och först ut på svensk dvd är ”Faceless Killers”, det vill säga ”Mördare utan ansikte” – den första romanen som också blev tv-serie med Rolf Lassgård i huvudrollen 1994. Den gången deltog en lång rad Malmöskådespelare samt även Sven Wollter och Ernst Günther.

I den brittiska versionen ser vi bara ett fåtal svenskar i mindre roller. Fredrik Gunnarson som de senaste fem åren har spelat Svartman dyker något överraskande upp som nynazist och även det döda paret Lovgren spelas av Wallanderveteraner. Mannen är ingen mindre än Rune Bergman, en gång i tiden basist i Sven-Ingvars.

Britterna har skickligt reducerat ”Mördare utan ansikte” in till kärnan, borta är bland annat Wallanders tafatta flört med den kvinnliga åklagaren, och Branagh ger Wallander ett ansikte med samma pondus och tyngd som i ”Firewall”, ”One Step Behind” och ”Sidetracked”. Rutinen börjar sätta sig, på gott och ont.

”The Man Who Smiled” släpps den 22.9 och ”The Fifth Woman” den 13.10.

3 läsare har reagerat på denna artikel

67% är glada

0% är likgiltiga

33% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Branagh ger Wallander ett ansikte"?
Mest läst på Filmrecensioner
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu