Hemma igen med Griegs groda

Text: Lars Thulin
Publicerad 10 januari 2012 9.00 Uppdaterad 10 januari 2012 9.04

Källstorp.
Anton Nilsson är tillbaks i Källstorp efter sin drömresa till Griegmuseet Troldhaugen i Bergen, Norge.

Hur var besöket i Norge?

– Det var jätteroligt! Mysigt att vara i en så fin stad som Bergen, där det finns mycket bevarat från tidigt 1900-tal. Det var mycket upplevelser, och jag fick med mig några fina souvenirer. Bland annat en kopia av den trägroda som Grieg brukade gnida på innan han gick upp på scen. Nu står den på min flygel.

Vad var höjdpunkten?

– Det var så mycket, hela resan var som en enda höjdpunkt! Att få träffa pianisten Leif Ove Andsnes, och att åka "fløjebanan", som är en rälsbuss upp på berget. Och att spela på Griegs flygel, så klart.

– De var mycket restriktiva med att jag bara skulle få spela ett litet stycke, så då valde jag notturnon, opus 54. Men så ville de höra ett extranummer och då tog jag inledningen på balladen, opus 24. Och då ville de höra ett stycke till, så jag fick spela bröllopssången också, opus 65. Då var jag verkligen inne i det, och det var jättehärligt!

Fick du några tips av Leif Ove Andsnes?

– Han var imponerad av att jag verkligen lyssnade på vad jag spelade. Han sa att han träffat många ungdomar som bara sitter som robotar och spelar. Jag fick lite tips om det stycket jag jobbar med nu, Balladen i G-moll. Det är rätt krångligt, och det var nog precis vad jag behövde; lite tips från en som vet kärnan i stycket och har sett svårigheterna i vitögat.

Tror du att du åker tillbaks till Bergen?

– Det gör jag säkert. De har sagt att jag är "hjertligt vilkommen". Det kanske blir så att jag håller någon liten konsert där, det skulle vara roligt!


Fotnot: En lokal rapport om Antons besök kan läsas på www.fanaposten.no.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu