Danska VVS-firmor
rasar mot svenska kollegor

Text: Sarah Nylund
Publicerad 15 juni 2010 1.30 Uppdaterad 1 juli 2010 23.30

Sverige/Danmark.
En stark dansk krona har lockat svenska VVS-firmor över sundet. Det har fått danska kollegor att tala om dumpade priser och slarvigt utförda jobb. Dessutom saknar svenska VVS-montörer dansk auktorisation, vilket kan ge försäkringsproblem, hävdar den danska arbetsgivarorganisationen.

Den senaste tiden har danska VVS-firmor fått konkurrens av både svenska och tyska företag, främst på Själland och södra Jylland.

Det framgår av en artikel i danska Byggeriets dagblad Licitationen. I den tar de danska VVS-montörernas arbetsgivarorganisation, DS Håndvaerk og Industri, till hårda ord. De svenska firmorna struntar i att ansöka om dansk auktorisation på grund av kostnaden och uppdragen på dansk mark utförs "utan att slå av bilmotorn".

Om en dansk kund får problem efter en svensk installation kan det bli trassel med försäkringsbolaget, står det vidare i artikeln.

Sydsvenskan har talat med Kristine Lyngbo, kommunikationschef och ombudsmannen Jim Stjerne Hansen, på DS Håndvaerk og Industri för att reda ut begreppen.

– Vi har inga problem med konkurrens från våra svenska kolleger men konkurrensen ska ske på lika villkor. Det finns en god handel över Öresund på det här området men jag menar att det er förargligt om de danska kunderna inte kan lita på att svenska hantverkare följer dansk lagstiftning och de kvalitetskrav som finns på VVS-området, säger Jim Stjerne Hansen.

Totalt handlar det om ett knappt trettiotal svenska VVS-firmor som tar uppdrag i Danmark, tror Kristine Lyngbo.

På direkt fråga vilka försäkringsproblem som kan uppstå, svarar Kristine Lyngbo så här:

– Försäkringsbolagen bryr sig inte om hantverkaren är auktoriserad. Men det kan bli problem för kunden om den saknade auktorisationen innebär att det inte finns någon säkerhet för att arbetet utförs på rätt sätt i förhållande till danska byggnormer och regler.

Något konkret fall när något gått snett, kan hon dock inte uppge.

Michael Jensen är regionansvarig för Skåne på den svenska motsvarigheten, VVS-företagen, som är både bransch- och arbetsgivarorganisation.

– Det här är nytt för mig, jag har förvånats över att det inte är fler svenska firmor som tar sig över bron. Jag vet att det finns en del tyska firmor i Danmark och också i Skåne, säger Michael Jensen, regionansvarig för Skåne på VVS-företagen.

Han menar att EU:s frihandelsavtal gäller och därmed finns inga hinder för svenska firmor att arbeta i Danmark.

Flertalet svenska VVS-företagare, eller närmare bestämt 13 000 av totalt 18 000 montörer, har så kallad Säker Vatten-auktorisering, ett bevis på att montören har rätt kompetens för olika typer av installationer.

– Det är en trygghet för kunden. När de vill ha olika saker gjorda, kanske något avvikande som framstår som mer estetiskt, kan vi säga att vi måste skriva en avvikelserapport eftersom det frångår auktoriseringen. Då ändrar sig många, säger Michael Jensen.

Således borde de danska kunderna kunna känna sig trygga med VVS-montörer med Säker Vatten-auktorisation, lyder hans slutsats.

Större eller mindre text



6 läsare har reagerat på denna artikel

17% är glada

17% är likgiltiga

33% är nyfikna

33% är arga


Hur reagerar du på "Danska VVS-firmor
rasar mot svenska kollegor"?
Genom att kommentera på Trelleborgsallehanda.se så godkänner du våra regler
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu